Gdzie powinno się zaimplementować automatyczną identyfikację przedmiotów?

img_194851.jpgAutomatyczna identyfikacja ma w zamiarze usprawnienie działań, które odnoszą się przeważnie do rzeczy materialnych, ale nie tylko.

Łatwo można wyobrazić to sobie na przykładzie czworonożnego przyjaciela człowieka, któremu weterynarz zaszczepia implant pod jego skórę. Dzięki temu rozsądnemu urządzeniu nasz piesek znajdzie się, jeżeli na przykład trafi do schroniska. Tu zaś, używając odpowiedniego skanera, pracownik przeskanuje ciało. Takie znakowanie jest zatem nadzwyczaj idealne. Wiele osób zaskoczy informacja, iż tego rodzaju wynalazki mają swoją długoletnią historię. Pierwsza połowa XX wieku to złota era, gdy korzystają z tego wsparcia tropiciele złota. Chwilę później odstraszają one zbirów monitorując towar w wyraźnie zamożnych sklepach. Obecnie system rfid to coś oczywistego. Spotykamy go niemal dookoła, czasem nawet nie mając tego świadomości.

Czym tak naprawdę jest system automatycznej identyfikacji? Jak działa? Fala elektromagnetyczna idzie od nadajnika do odbiornika i jest wykonalna do odczytania na polu magnetycznym, które sprzyja tego rodzaju procesowi. Warunek jest również taki, że sygnał musi być na tyle zakodowany, ażeby nie odszyfrował go ktoś inny i na tyle logiczny, aby funkcjonował z macierzystym narzędziem. Przeważnie urządzenie funkcjonuje w odległości do 0,5m. Spotyka się jednak również i takie, których zasięg jest większy - do kilku m. Na takiej wielkości pola magnetycznego wytwarza się energia, która ma na celu nieme porozumienie się anteny nadawczej z odbiornikiem.

Jakie jest najczęstsze zastosowanie technologii rfid? W terminalach rozliczeniowych, bankomatach i galeriach. System szczególnie znajduje swoje użycie przy produktach na półkach w supermarkecie. W tym wypadku system najczęściej jest dobrany z kodem kreskowym. Daje to możliwość sprzedaży dużo większej ilości produktów.

Sprzedawcy w marketach nie przeznaczają czasu na tradycyjne wpisywanie cen, czy przykładowo nazw towarów. Wszystko dokonuje się automatycznie i nie ma możliwości pomyłki o ile wszystkie procedury realizujące zostały zrealizowane starannie. Identyfikacja oparta na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych doskonale sprawdza się także jako zabezpieczenie przed kradzieżą. Przekaźnik najczęściej jest ukryty wewnątrz produktu bądź też efektywnie do niego przytwierdzony. Odbiornik z kolei zazwyczaj umiejscowiony jest przy wejściu. To świetny sposób na zaoszczędzenie na wynajęciu ochrony oraz towarach, które mógłby zwinąć ktoś nieuczciwy.

Zastosowanie automatycznej identyfikacji to czysta zaleta. Nie tracimy czasu na biurokrację, a dzięki temu możemy skupić się na budowaniu relacji z naszymi Odbiorcami.